wtorek, 10 września 2013

Kuchnia IKEA – Składamy meble i montujemy blaty kamienne.



  Zaletą kuchni z IKEI jest to, że gdy człowiek poczuje się zdecydowany i gotowy na to by ją mieć, może tego samego dnia pojechać do sklepu i ją kupić. 
 Skręcanie szafek kuchennych nie należy do karkołomnych zajęć i można sobie z tym łatwo poradzić. Potrzebne są do tego dwie osoby, wkrętarka lub śrubokręt (polecam raczej wkrętarkę) i młotek. Wystarczy krok, po kroku postępować zgodnie z instrukcją i można w weekend zmontować całą kuchnię. O ile skręcanie pierwszej szafki szło powoli, to każdą kolejną montowaliśmy szybciej, nie patrząc już na instrukcję.

Skręcone szafki przed ustawieniem i przymocowaniem do ściany.





  Wyspę kuchenną wykonaliśmy według własnego pomysłu i projektu. Powstała z dwóch szafek kuchennych skręconych razem i postawionych na drewnianych prostych nogach. Konieczne było dodatkowe wzmocnienie z dwóch desek, aby wyspa była stabilna i utrzymała kamienny blat. Nie musieliśmy przymocowywać wyspy do podłogi, ponieważ jest zbyt ciężka by ją przypadkowo przesunąć.
Szafki narożne również wzmocniliśmy przykręcając po jednej desce, aby było dodatkowe wsparcie pod kamienne blaty.


Tak wyglądała konstrukcja wyspy kuchennej. Dwie połączone szafki kuchenne, którym dorobiliśmy nogi z drewnianych klocków.

Układ sprzętów kuchennych „ na planie trójkąta” pozwala na prostą i ergonomiczną komunikację w kuchni z wykorzystaniem powierzchni wyspy.
 
Wyspa z szafek kuchennych z wzmocnieniem z desek pod blat kamienny.

   Kamienne blaty zostały położone przez profesjonalnych kamieniarzy. Choć przeszło nam przez myśl, że moglibyśmy zrobić to sami;) Jednak są zadania, które zawsze lepiej powierzyć profesjonalistom. Nasze blaty zostały zrobione z granitu Kashmir White. Okazało się, że cena bardzo dobrze zrobionych blatów z płyty wiórowej lub z drewna była bliska cenie blatów kamiennych, a te drugie są o wiele trwalsze i solidniejsze.

   Nasza kuchnia wymaga jeszcze położenia płytek ściennych nad szafkami, przykręcenia uchwytów do szafek, dołożenia gzymsu ozdobnego nad szafkami wiszącymi i zamówienia hokerów do wyspy. 
Ale to już w kolejnych postach....




                                Agnieszka

19 komentarzy:

  1. Oj, znam to bardzo dobrze, to polowanie na kuchnę marzeń :-) I też prawdopodobnie stanie na IKEA, ale na frontach Romsjo. Czemu zdecydowalaś się na ADEL? Czy są może solidniejsze niż Romsjo? Pozdrawiam

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Miałam wrażenie, że fronty ADEL kremowe mają powierzchnię, którą łatwiej będzie utrzymać czystości niż w przypadku Ramsjo, ale to jest moje odczucie, nie wiem czy rzeczywiście tak jest. Bardzo lubię moją jasną kuchnię i nie złoszczę się, że widać każdą plamkę na szafkach- prawda jest taka, że trzeba przecierać fronty raz, dwa razy w tygodniu;) taka jest cena białej kuchni...Ale ADEL bardzo łatwo się czyści nawet wilgotną ściereczką. Pozdrawiam:)

      Usuń
    2. Odradzam jakakolwiek kuchnie z Ikea....
      Wykonuje meble na zamówienie i takiej słabej jakości w materiałach nie spotyka się nigdzie.....współczuję tym co to zamowia.

      Usuń
  2. Dziękuję za odpowiedź :-) Zazdroszczę takiego metrażu kuchni! Można w niej "upchnąć" wiele marzeń kuchennych ;-) Ja niestety muszę iść na kilka kompromisów...

    OdpowiedzUsuń
  3. Witaj Agnieszko, jestem na etapie urządzania mojego m. Chciałam Cię zapytać ile kosztowała was kuchnia + blaty z kamienia. I czy meble łatwo utrzymać w czystości. Z góry dziękuje za odpowiedź .

    OdpowiedzUsuń
  4. Meble brudzą się tak samo, jak każde inne, ale na białych frontach wszystko jest bardziej widoczne. Wystarczy co kilka dni przetrzeć fronty wilgotną ściereczką. Nie mamy przebarwień, ani trwałych plam na frontach, a zawsze podkreślam, że my bardzo dużo gotujemy w tej kuchni. Takie meble z IKEI to koszt ok. 8 tys. PLN ( sama planowałam kuchnię i rodzaje szafek kuchennych aby maksymalnie obniżyć koszt mebli). Blaty w zależności od miejsca zakupów i rodzaju kamienia to "mniej więcej"drugie tyle. Nasza kuchnia jest duża, więc mebli i blatów też potrzebowaliśmy dużo. Pozdrawiam!

    OdpowiedzUsuń
  5. Agnieszko dziękuję za odpowiedź. Zastanawiam się czy z nowej kolekcji metod z ikei można stworzyć podobną kuchnie. Blaty kuchenne z kamienia są piękne i trwałe. Na pewno się na nie skusze. Mam wujka kamieniarza więc o koszty martwić się nie muszę :) Piękne wnętrze. Stylowe i z klasą.

    OdpowiedzUsuń
  6. A te szafki pod ścianą jak były wzmacniane pod blaty kamienne? Te plastikowe nóżki dały radę?

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Plastikowe nóżki dały radę. Szafki były wzmocnione tak jak wyspa (widać na zdjęciu)- drewnianymi deskami.

      Usuń
  7. Witam,
    Mam pytanie, jak przytwierdzona jest wyspa do podłogi, aby nie jeździła? Jeśli można to proszę o konkretne wyjaśnienie konstrukcji. Z góry dziękuję! Pozdrowienia.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Witam,
      Wyspa nie jest przytwierdzona do podłogi- nie było takiej potrzeby. Pod ciężarem kamiennego blatu wyspa nigdy się nie przesunęła- sprawdzalismy to nawet mierząc odległości od szafek:)Ciągle siedzimy i opieramy się o tą wyspę i nic się nie dzieje.
      Konstrukcja, jak widać na zdjęciach powyżej: od góry wzmocnienie z desek pod blat granitowy, a od dołu szafki( skręcone ze sobą) ustawione są na mocnych drewnianych klockach. Ważna sprawa- trzeba doprowadzić od dołu kabel do wyspy, tak, żeby możliwe było zainstalowanie w wyspie gniazdka prądowego- to bardzo ułatwia życie.
      Pozdrawiam

      Usuń
  8. Fajnie, że też blaty od razu, bo później sam blat założyć to sporo zachodu, a tak od razu wszystko.

    OdpowiedzUsuń
  9. Blaty kamienne są bardzo popularne w wielu polskich kuchniach. Nic dziwnego, materiał ten jest niezwykle trwały, odporny na różne czynniki, stosunkowo tani i przede wszystkim fajnie wygląda i komponuje się z wystrojem wielu wnętrz.

    OdpowiedzUsuń
  10. Według mnie warto sprawdzić meble ze strony internetowej https://soferia.fr/.

    OdpowiedzUsuń
  11. Słyszałam, że te meble są naprawdę wysokiej jakości. A przy tym w rozsądnej cenie, nie trzeba wydać majątku. Co do pielęgnacji to na https://ludwikekologiczny.pl/blog/czym-myc-szafki-kuchenne-czyszczenie-mebli-kuchennych/ dowiecie się jak i czym myć szafki w kuchni. To sprawdzone metody na pozbycie się wszystkich zabrudzeń w ekologiczny sposób.

    OdpowiedzUsuń
  12. Właśnie szukam kamienia na blat kuchenny ale nie ukrrywam że jest spory wybór na rynku i trudno podjąć decyzje. Póki co jestem na etapie rozglądania się za meblami itd. Sama nie wiem od czego zacząć i zastanawiam się czy nie zlecić projekt kuchni, widziałam ciekawe realizacje na tej stronie https://projektowanie-wnetrz-online.pl/projektowanie-kuchni-online bardzo podobaja mi sie kuchnie.

    OdpowiedzUsuń
  13. Świetnie napisany artykuł. Mam nadzieję, że będzie ich więcej.

    OdpowiedzUsuń
  14. Jakoś nigdy nie miałem nawet okazji posiadania takich mebli i jestem wręcz przekonany, że bardzo dobrym rozwiązaniem jest posiadanie mebli starych do renowacji. W końcu zawsze można je oddać jeszcze do tapicera https://tapicer.warszawa.pl/ który będzie wiedział jak je odnowić.

    OdpowiedzUsuń