niedziela, 28 kwietnia 2013

Stylowe szafki łazienkowe..... z szafek kuchennych IKEA. IKEA Faktum cabinets made into vanities.


Witajcie!

Tym razem pokażę jak zrobiliśmy moją wymarzoną szafkę łazienkową z szafek kuchennych IKEA.  Widziałam wiele takich szafek łazienkowych w Internecie, ale nie były dostępne w Polsce albo były koszmarnie drogie!
Dlatego postanowiliśmy zrobić taką sami i wyszło nam dokładnie tak jak planowaliśmy.

Wykonanie:
Postanowiliśmy zrobić 2 szafki do dwóch łazienek. Do wykonania większej szafki potrzebne nam były 3 szafki kuchenne FAKTUM z IKEI: dwie o szerokości 40 cm z drzwiczkami i szufladą i jedna o szer. 80 cm z podwójnymi drzwiczkami. Szafki po zmontowaniu skręciliśmy razem.


W celu wzmocnienia konstrukcji przykręciliśmy do dołu połączonych szafek dwie deski bukowe o wymiarach 160cm x 10cm x 2,5cm. Surowe deski wygładziłam papierem ściernym i pomalowałam bejcą w kolorze wenge firmy BEJCA (ok. 6 zł buteleczka:) a następnie polakierowałam lakierem do drewna.

Nóżki z surowego drewna bukowego znalazłam u stolarza i kupiłam za kilkanaście złotych. Zabejcowałam je w kolorze drzwiczek i polakierowałam tak samo jak deskę. Aby uzyskać odpowiednią wysokość nóg szafki musieliśmy połączyć dwie nóżki za pomocą drewnianego kołka i kleju do drewna (Wikol) aby powstała ładna, zgrabna noga.

Na pierwszym zdjęciu widać, że do deski przykręcone są już nóżki szafki. Przykręciliśmy je długimi wkrętami do deski zanim została ona przykręcona do szafek. Ozdobne, toczone nóżki są tylko z przodu szafki, a z tyłu szafki daliśmy zwykłe, pomalowane bejcą i lakierem klocki drewniane tej samej wysokości co nóżki.W ten sposób zaoszczędziliśmy parę groszy.

Po postawieniu szafki na nogach w łazience, przykręciliśmy czarnobrązowe fronty Ramsjo (IKEA)
i zmontowaliśmy szuflady. 

Moim marzeniem były szafki łazienkowe z kamiennymi blatami i podwieszanymi umywalkami. Taki blat z konglomeratu udało mi się zamówić w Castoramie w kolorze piaskowym i jasnoszarym. Blat, z pomocą drugiego silnego mężczyzny, mój mąż zamontował na klej montażowy do szafek łazienkowych. Po nałożeniu kleju wystarczyło precyzyjnie umiejscowić blat na szafce, wypoziomować i pozostawić do wyschnięcia.

WAŻNE! Blat musi mieć odpowiednie podparcie na szafce, bo jest dosyć ciężki.

Widoczne boki szafki (po skręceniu szafki IKEA mają białe boki) zamaskowaliśmy frontem Ramsjo odpowiedniej wielkości. Front jest przykręcony krótkimi wkrętami od wewnątrz szafki. Dzięki temu cała szafka wygląda jak robiona na zamówienie i pięknie prezentuje się z każdej strony.
A oto efekt ostateczny...




Uchwyty do szafek FAGLAVIK znaleźliśmy również w IKEI.
 
Lustra ze sklepu TK MAXX
Kosz na ręczniczki ze sklepu TK MAXX
Baterie umywalkowe ze sklepu Leroy Merlin
Kinkiety ze sklepu Leroy Merlin



Mam nadzieję, że  podobają się Wam nasze szafki :)

Wkrótce pokażemy jak odnowiliśmy stare i zniszczone meble dając im nowe życie.

                                                                                   Agnieszka

20 komentarzy:

  1. Great idea! Looks like a vintage piece.

    OdpowiedzUsuń
  2. jak się to sprawdza?
    czy takie meble kuchenne w łazience przypadkiem się nie rozklejają pod wpływem zwiększonej wilgotności w pomieszczeniu?

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Używamy tych szafek od ponad roku i nie ma na nich śladów zniszczenia. Jeśli fronty zaleją się wodą, to oczywiście przecieram je ściereczką. W łazienkach mamy dobrą wentylację, dlatego po kąpieli, albo prysznicu wilgoć szybko "ucieka". Agnieszka

      Usuń
  3. Super! Natchnęłas mnie :-) Szukałam w necie info, czy ramsjo można pomalowac, bo chcę w kuchni (któa jest na razie w fazie planowania ;-) jedną szafkę przemalowac na taki stary niebieski kolorek. Wyskoczył mi Twój blog :-) I coś czuję, że pan stolarz nie dość, że kuchni nam nie zrobi to i szafkę włazience też nam załatwi IKEA ;-) Dziękuję za inspirację :-)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Chciałam tylko dopytać, czy Wy te fronty to w takim kolorze w Polsce kupiliście??? Nie wiedziałam, ze IKEA Polska też ma je na stanie.

      Usuń
    2. Cieszę się, że mogłam Cię zainspirować:) Fronty Ramsjo kupiliśmy w IKEI tym kolorze, jednak niedługo później zostały wycofane z IKEI, czego bardzo żałuję, bo miałam jeszcze jeden pomysł na ich niekonwencjonalne wykorzystanie.

      Usuń
  4. Ja chcę kupić jeden front i poeksperymentować z malowaniem. Jak się sprawdzi i to pomaluję szafkę w kuchni na niebiesko, a tą do łazienki na ciemny orzech. Dam znać, jak już przeprowadzę eksperyment :-)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Chętnie zobaczyłabym efekt tego eksperymentu. Mój adres kontaktowy to: homewelove.contact@gmail.com -jeśli zechcesz to prześlij mi zdjęcie jak już zrobisz swoje szafki. Jestem bardzo ciekawa:) i życzę powodzenia w malowaniu.

      Usuń
  5. Adres zapisany i będe pamiętać o wysłaniu fotek :-) Chociaż miej na uwadze, proszę, że to może być kilka tygodni. O ile w ogóle, bo dziś się dowiedziałam, buszując w necie na różnych forak, że IKEA ma w kwietniu wprowadzić nowy system szafek. Nie wiek, czy będą nowe fronty, więc trochę się obawiam kupowania połowy teraz, reszty w marcu (kasa :-( ) Już teraz nie ma zlewu domsjo, chlip chlip chlip, i ponoć nowy system ma mieć nastepcę domsjo. Gdybym miała przynajmniej pewność, że fronty zostaną, to bym eksperymentowała. Pozdrawiam i czekam na więcej super inspiracji :-) Bardzo fajny blog :-)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Racja, żeby poczekać z dużymi zakupami jeśli IKEA ma w planach jakieś znaczące zmiany. Z własnego doświadczenia- kupiliśmy część frontów Ramsjo zanim wiedzieliśmy o ich wycofaniu, a drugą partię kupowaliśmy już z działu przecenowego jako demontaż z wystawy, bo zostały wycofane. Z jednej strony fajnie, bo udało nam się sporo kasy zaoszczędzić, ale z drugiej- było dużo nerwów, czy na magazynie mają jeszcze nieskatalogowane resztki naszych ciemnych frontów. Byłoby mi żal, gdyby nie udało mi się wtedy dokupić wszystkich potrzebnych mi frontów Ramsjo. A jeśli chodzi o nowe inspiracje to właśnie szykujemy starą szafkę po renowacji:) Zapraszam i dziękuję za tyle miłych słów;)

      Usuń
  6. Mam pytanie, w jaki sposob została zamontowana umywalka w tej szafce?

    OdpowiedzUsuń
  7. Przepraszam, że tak późno odpowiadam. Zamówiliśmy blat z konglomeratu z umywalką ceramiczną z firmy w Lublinie. Blat przyjechał już połączony z umywalką (jest ona podwieszona, przykręcona wkrętami i najprawdopodobniej klejem montażowym, a to wszystko jest od spodu uszczelnione sylikonem). Pozdrawiam:)

    OdpowiedzUsuń
  8. Świetny blog, świetne pomysły, gratuluję!
    Czy mogę zapytać o orientacyjny koszt mniejszej szafki?

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Dziękuję... O dziwo mniejsza szafka była droższa, ponieważ wykorzystaliśmy moduł z trzema szufladami. O ile dobrze pamiętam koszt szafki to ok. 1000zł, ale cenę można zmniejszyć modyfikując swój projekt- wybrać inne fronty IKEA i inne, tańsze moduły szafek (np. z wysuwanymi koszykami, zamiast szuflad). Pozdrawiam:)

      Usuń
  9. Odświeżę:) - jak po 3 latach sprawują się fronty i korpusy? Kusi mnie, aby dać szafkę kuchenną IKEA właśnie do łazienki z uwagi na wysoki blat (pod blatem pralka).

    OdpowiedzUsuń
  10. Ten komentarz został usunięty przez autora.

    OdpowiedzUsuń
  11. Proszę o informację, czy w szafce z szufladami i drzwiczkami, w ściance między korpusem z szufladami i korpusem z drzwiczkami został wycięty otwór pod umywalkę? Czy mogłabym prosić o opis? Szafka jest idealna :) Pozdrawiam,
    Kasia

    OdpowiedzUsuń
  12. Ten komentarz został usunięty przez autora.

    OdpowiedzUsuń
  13. Świetna robota, gratuluję pomysłu! Tymczasem jeśli chodzi o meble kuchenne, niewątpliwie te https://meblelupus.pl/15-biale-fronty-meble-kuchenne-cena zasługują na uwagę. Ten typ szafek pasuje zarówno do jasnych kuchni, jak i wnętrz z mocnym, wyrazistym kolorem ścian. To właśnie uniwersalność połączona z wysoką jakością wykonania decyduje o popularności kolekcji.

    OdpowiedzUsuń
  14. Bardzo ładna szafka. Gratuluję. Wyszło bardzo ekskluzywnie. W Polsce raczej się takich nie spotyka. Podobnie z baterią. U nas panuje nieco inny styl. Takie szafki bardziej popularne są już w Stanach czy Kanadzie. Tam też z reguły blaty wykonuje się z marmuru Crema Marfil, Botticino itp.

    OdpowiedzUsuń